wierzba i wiklina
witaj arrow ogrodzenia żywe
Zielone romby

ImageZielone romby z wierzby powstają w wyniku zasadzenia długich np. 2 metrowych pędów wierzbowych i splecenia ich w przemyślany sposób. Pędy są zasadzone ukośnie w prawo i splecione z tymi, które są pochylone w lewo. Wysokie ogrodzenie po miesiącu czasu będzie już zielone. By mieć pewność, że przyjmie się w całości, sadź w miesiącach wiosennych. Co kilka metrów dla wzmocnienia zastosuj pionowe pędy z ogłowionej wierzby głowiastej.
 

Czytaj całość
 
Łapacz piłek

ImagePraktyczne zastosowanie żywego ogrodzenia z wierzby na trawiastym boisku piłkarskim. Wzdłuż bocznej linii płynie w rowie struga - do której co jakiś czas wpadała piłka. Wierzbowe pędy zasadzone po skosie w Zielone Romby stanowią teraz wystarczającą przeszkodę i zatrzymują niecelne podania. Realizacja w Zdzięsławicach, gmina Michałowice.

 
Zielona ściana

ImageJak w kilka tygodni mieć w ogrodzie żywą, zieloną ścianę? Ze starego ogrodzenia pozostaw podmurówkę i słupki. Pamiętasz drewniane drabinki z sali gimnastycznej? Takie ramki zamontuj wg sposobu, który opisałem tutaj.

Czytaj całość
 
Żywopłot z długich sadzonek

ImageSadzonki wierzbowe długości 60cm można sadzić bezpośrednio w trawę. Jest to sposób na uniknięcie ciężkiej pracy jaką jest usuwanie darni w przypadku zastosowania sadzonek klasycznych 22-dwu centymetrowych. Długie sadzonki stosujemy również w miejscach słabo doświetlonych, tam gdzie krótka sadzonka miałaby problem z fotosyntezą.

Czytaj całość
 
Szpaler wierzbowy czy żywopłot?

Image Zwą jak zwą. Ważne, że w sezon albo dwa. Zasadzenie w rzędzie albo w 2 rzędach sadzonek 22cm czyli identycznych jak w przypadku zakładania plantacji wierzbowych spowoduje wyrośnięcie bujnej, wysokiej przegrody . Pamiętaj sadź w ziemię, nie w trawę. Ważne jest aby w linii wytyczonego, żywego ogrodzenia nie było darni. Trawa przetwarza hektolitry wody, której może zabraknąć dla wierzbowych pędów, szczególnie w początkowym okresie, kiedy nie rozwinęły jeszcze korzenia. Zastosowanie agrowłókliny w lini sadzenia nie pozwoli na zagłuszenie krótkiej wierzbowej sadzonki. Usuń darń lub zastosuj agrowłóklinę i sadź.

Czytaj całość