wierzba i wiklina
witaj arrow warsztaty
WIERZBOWY KARNAWAŁ w gminie MICHAŁOWICE

sobota 12 stycznia 2013

czyli GOLENIE WIERZB a także WARSZTATY dla dzieci, młodzieży, dorosłych a o zmierzchu karnawałowy korowód oraz ognisko. Wszystkich małych i dużych mieszkańców zapraszają

Image

GOLENIE WIERZB
od g. 9.00, zbiórka przy Domu Kultury w Zdzięsławicach

Zadbajmy wspólnie o najbliższe otoczenie w Gminie Michałowice.
Do wzięcia udziału w tej części programu zapraszamy Panów.
Wystarczą silne ręce i dobre chęci. Sprzęt (piły, drabiny itp.) będzie
czekał na miejscu. Z pozyskanych pali wierzbowych powstanie
w późniejszym czasie ogrodzenie przy boisku piłkarskim, a z gałęzi
rozpalimy ognisko na wieczorny finał całego dnia warsztatów.

 

Czytaj całość
 
Domowe warsztaty z wiklinowym serso z francuskiego cerceau

czyli o tym jak Chudy stracił popularność...

ImageDługie styczniowe wieczory i noce..., dorzuciłem do kominka trochę grubej wierzby i poszedłem ożywić w korycie z wodą wiklinowe pędy - zrobię kółka do gry w serso.

Nazwa wywodzi się od francuskiego cerceau – okrąg. Serso polega na rzucaniu i chwytaniu wiklinowego kółka na kijek. Zrobiłem komplet składający się z 16 kółek z wikliny białej i czerwonej, który odłożyłem do wyschnięcia.

ImageNazajutrz nadarzyła się okazja do przetestowania nowej zabawki. Kółkami zainteresowali się 15-miesięczna Ania i o kilka miesięcy młodszy Karol. Kowboy Chudy z Toy Story poszedł na ten czas w odstawkę. Kółka wyszły z trudnej próby bez szwanku.

dziewczynka grająca w serso na obrazie Augusta Renoira

więcej zdjęć z zabawy dzieci tutaj

 
Wiklinowa Partyzantka na Festiwalu Przemiany

ImageWarszawski festiwal to wyraz przemian ludzi, ich wzajemnych relacji, zmian perspektyw, sposobów postrzegania przestrzeni miejskiej, w którą trzeba i warto ingerować. Festiwal to również wyraźne podkreślenie bliskości nieuregulowanej rzeki jako potężnego atutu miasta, niezwykłego miejsca dającego możliwość atrakacyjnego i twórczego spędzenia wolnego czasu.

Czytaj całość
 
Labirynt w Powroźniku

ImageZdarza się, że ludzie ze względu na swoje przekonania, pochodzenie muszą uciekać, ukrywać się. Miejscowość Powroźnik, opodal Muszyny jest miejscem, gdzie podczas ostatniej wojny takie osoby odzyskiwały nadzieję - przeprowadzani przez łemkowskich kurierów na drugą stronę granicy, rozpoczynali życie na nowo.

Wierzba jest wyrazem nowego życia. Świeży, zielony pęd wierzbowy zasadzony w ziemi daje początek nowej roślinie. Intrygującym jest, że wierzba wysiedlona na dużą odległość jest w stanie zapoczątkować nowe istnienie w nieznanym miejscu.

Wierzbowe pędy, zasadzone i splecione ze sobą stworzą użytkową formę. Jaką? Tak do końca to naprawdę nie wiem.
Dużo zależy od tego czy przyjedziesz i jak bardzo się wpleciesz.

Powyższy tekst stanowił zajawkę i zaproszenie do uczestnictwa w warsztatach. Ciąg dalszy napisałem jakiś czas po powrocie...

 

Czytaj całość
 
Oswoić przestrzeń

Image Przedszkole przy ulicy Estońskiej w Krakowie schowane bezpiecznie od zgiełku wielkiego miasta w różnorodnej zieleni niekończącego się ogrodu. Dzieciaki o dziwo zamiast zjeżdżać ze zjeżdżalni czy bawić się w chowanego, zgromadziły się w jednym miejscu – co je tam przyciągnęło ? Podejdźmy bliżej: niektóre trzymają w dłoni wierzbowe witki - wyplatają nimi płotek wzdłuż wijącej się pomiędzy drzewami ścieżki – pozostałe wysypują na jej spód dziwne rzeczy . Co one u licha wyprawiają?

Czytaj całość