wierzba i wiklina
witaj arrow tradycyjne
Chruściak

ImagePłot wierzbowy układany ręcznie. Taki tradycyjny chruściak w rodzinnym domu mojej prababki Tekli Chudeckiej, oddzielał dom od wiejskiego gościńca. Wyplótł go jej najstarszy syn Michał, człowiek z natury spokojny, małomówny i pracowity. Przebywanie w jego pobliżu było dla mnie zawsze ciekawe i wielce zajmujące. Byłem najszczęśliwszym dzieckiem w okolicy gdy wujek Michałek zabierał mnie na spacer. Przepadaliśmy bez wieści, łażąc po łąkach, ścierniskach, chowając się w niekończących rzędach snopów poustawianych w mendle. Chodziliśmy nad rzekę do starych wierzb, których pnie miały najbardziej niespotykane kształty. 

Czytaj całość
 
Płot kolorowy

ImageJak swetr robiony na drutach z kilku kolorów wełny tak płot może być układany z wierzb różnego gatunku. Gatunki różnią się odcieniem swoich pędów, które wysychając szybciej lub wolniej przechodzą przez sporą gamę barw. To jaki dokładnie kolor będzie miał płot układany ze świeżych pędów zawsze ma w sobie element niespodzianki. Te same pędy mają inny kolor od strony wystawionej na działanie słońca, a jeszcze inny od pozostającej w ciągłym cieniu. Gdy słońce spaceruje po płocie, kolory zmnieniają swoje nasycenie i przesuwają się razem z nim.

 
Wykończenie płotu

ImagePłot pleciony z wierzby może być wogóle nie wykończony. Jest wówczas praktycznym meblem w ogrodzie na którym możesz zainstalować kwietnik, zielnik, wiadro, garnek do góry dnem. Wymienione sprzęty należy zaczepić za wystające z płotu wierzbowe paliki. Góra płotu z warkocza albo pojedynczego splotu jest potrzebna gdy nie życzysz sobie żadnych wystających
do góry patyków. Warkocz lub opisane poniżej wykończenie z deski jest poręczą zwieńczającą płot. Pozioma decha na górze płotu to miejsce do oparcia dłoni, łokci, postawienia filiżanki z kawą. Wykończenie deską to mocny akcent poziomej kreski.