wierzba i wiklina
witaj arrow wybrane realizacje
Wierzba na scenie TEDxKraków

ImageW noc poprzedzającą konferencję TEDxKraków na scenie w Centrum Sztuki Japońskiej Manggha ruch: nagłośnienie, oświetlenie, ustawienie scenografii wszystko naraz, praca do późnych godzin nocnych a właściwie nadrannych. Wierzbowe snopy stanęły w końcu na scenie. Z listkami bo przecież te jeszcze o tej porze roku nie spadły zupełnie ze świeżych pędów. Ścinając pędy zacząłem pozbawiać je listków całkowicie, aż w pewnym momencie wpadłem na pomysł by pozostawić po kilka na samej górze każdej witki. Bardzo byłem ciekaw efektu końcowego.

TEDx to międzynarodowa idea otwartych konferencji dla liderów w zakresie technologii, rozrywki i designu. 20 października 2011 odbyła się kolejna krakowska edycja. Celem spotkań jest prezentacja innowacyjnych projektów, związanych z lokalnymi społecznościami, wymiana opinii, dyskusja o trendach, motywacja i mobilizacja osób do aktywnego i twórczego działania.

TEDxKraków strona internetowa

 
Katowice Miasto Ogrodów

ImagePrzez trzy tygodnie wplatam się w Śląsk. Dolina 3 Stawów, modernizacja placu zabaw. Ponad 100 metrów płotu wiklinowego, jeszcze więcej zielonych rombów z żywych pędów, wszystko na termin, najlepiej na wczoraj. Ale aura sprzyja, jesień tego roku jest wyjątkowa. Na Alei Górnośląskiej co poranek zapowiada się słoneczny i ciepły dzień. Przy płocie przenika mnie zapach porannej, wilgotnej mgły, w uszach szelest liści, szum przejeżdżających szosą średnicową aut i dźwięk startujących z Muchowca samolotów. Ten nieustający hałas pobudza do działania. Sadzę wierzbę, zaplatam wiklinę, zwijam poręcz, w ostatnim tygodniu modeluję płot.

Czytaj całość
 
Konopianka czyli o płocie objedzonym przez kozy

Wyobraź sobie pałac otoczony starodrzewiem. 8 hektarów parku ze starymi, naprawdę starymi drzewami wśród których króluje platan.

W lecie nawet w słoneczny, upalny dzień panuje tu półmrok, powietrze wdychane do płuc jest przyjemnie chłodne, bogate w tlen. Drzewa w swoich potężnych koronach magazynują tysiące hektolitrów wody, która za pośrednictwem liści i zielonych łodyg przenika w powietrze.
 

Czytaj całość
 
Pole zabaw na etnoDizajn festiwal

ImageWiosna 2010, początek maja - sporo deszczu. Narazie nikt nie przeczuwa, że będzie lało z przerwami prawie 2 miesiące. Gdzieś pomiędzy opadami buduję wraz z Maćkiem i Zdzichem w 24 godziny pole zabaw. Czasu jest niewiele - instalacja powstaje w ramach etnoDizajn festiwal a otwarcie tuż, tuż.
 

Czytaj całość
 
3 kwiaty

ImagePoczątek lipca, gorąco. Przedszkole Clever Kids na Woli Justowskiej w Krakowie przechodzi transformację. Przebudowa wnętrza, które wzbogaci się o ogród zimowy oraz wyposażenie całorocznego ogrodu przedszkolnego w wiklinową małą architekturę. Ścisłe założenia projektowe to płoty z wikliny, mniej ścisłe ścieżka bosych stóp, szałas oraz zacienienie piaskownicy. Jeden element, w którym mam całkowitą wolność co do formy ma pełnić funkcję typowo dekoracyjną. Wiklinowa rzeźba umieszczona w ogródku przed budynkiem ma być wizytówką przedszkola i zapowiedzią tego co znajdzie się na placu zabaw.

Opowiem ci o energii i emocjach, które miały miejsce przy wyplataniu 3 wiklinowych kwiatów. A było to tak:

Czytaj całość
 
Lis z Targowiska

ImageTargowisko - niewielka miejscowość położona pomiędzy Bochnią a Wieliczką. Przebiegający tu stary trakt handlowy od Krakowa na wschód zawsze tętnił życiem. Dziś to tylko ryk przejeżdżających autostradą aut - dawniej nad rzeką Rabą opodal brodu, na brzegu odpoczywało pędzone szlakiem, konie i bydło. Powstawały pierwsze domostwa, karczma - ludzie zaczęli się targować i nazwa Targowisko stała się dla wszystkich oczywista.

Jest taki przyczółek w tejże miejscowości co zwie się Zawitalisie. W tym miejscu witano rycerza Lisa z Targowiska wracającego spod Grunwaldu. 15 lipca 2010 roku jak Polska długa i szeroka świętowano 600-tną rocznicę zwycięskiej bitwy a w Targowisku jakiś czas później odbyło się święto powrotu Lisa z Targowiska z pod Grunwaldu. Genialne, prawda?

Czytaj całość