wierzba i wiklina
witaj arrow wybrane realizacje arrow Wysikał się piesek na drzewko i co z tego wynikło...
Wysikał się piesek na drzewko i co z tego wynikło...
Image
Robi szybko się przyzwyczaił do wierzbowych płotków, ale wcześniej...
Robi jest pięknym, zdrowym psem - jak każda normalna psina znaczy swój teren. Niby wszystko w porządku ale upodobał sobie świeżo posadzone, młode, owocowe drzewka. Zaczął obgryzać młode, zdrewniałe łodygi a na iglaki regularnie siusiał, pewnie dlatego, że trudno byłoby je obgryźć.

 

Żeby tego było mało to jeszcze ktoś wpadł na pomysł by założyć warzywniak, no bo wiadomo nie ma jak własne pomidory, sałata i inne nowalijki. No ale jak Robi w to wszystko wpadnie? Cała praca i włożony wysiłek pójdzie na marne. Więc weźmy się do plecenia, niech będzie jak w wierszu:

Trzeba ogródek ogrodzić,
żeby nikt nie mógł w nim szkodzić.
Trzeba z chrustu upleść płotek,
niech nikt nie depce stokrotek!
Maria Kownacka, Ogródek

Do wygrodzenia grządek i drzewek zostały użyte zielone pędy wierzby jednorocznej . Owocowe drzewka znalazły się teraz poza zasięgiem Robiego, odważnie puściły duże listki .
 

Ogródek też jest bezpieczny
Nikt się nie dobierze:
zające, gęsi, kozy!
-A kto ogródka strzeże?
-Chruściany płotek z łozy!
Maria Kownacka, Płotek

Wierzbowe pędy różnią się grubością, te dwuletnie są znacznie grubsze od jednorocznych . Użyliśmy je do niskiego płotku , który świetnie się prezentuje w sąsiedztwie bruku i kamienia łupanego. Zobaczmy teraz od strony ogrodu i tarasu. Świeże, zielone pędy wierzbowe pod wpływem słońca i deszczu brązowieją . Niski brązowy płotek pasuje wówczas kolorystycznie do ogrodowych mebli i wykończenia domu.