wierzba i wiklina
witaj arrow warsztaty arrow Oswoić przestrzeń
Oswoić przestrzeń

Image Przedszkole przy ulicy Estońskiej w Krakowie schowane bezpiecznie od zgiełku wielkiego miasta w różnorodnej zieleni niekończącego się ogrodu. Dzieciaki o dziwo zamiast zjeżdżać ze zjeżdżalni czy bawić się w chowanego, zgromadziły się w jednym miejscu – co je tam przyciągnęło ? Podejdźmy bliżej: niektóre trzymają w dłoni wierzbowe witki - wyplatają nimi płotek wzdłuż wijącej się pomiędzy drzewami ścieżki – pozostałe wysypują na jej spód dziwne rzeczy . Co one u licha wyprawiają?

 

Oswoić przestrzeń – to projekt realizowany przez Małopolski Instytut Kultury, uczestniczące w nim dzieci same dla siebie zbudowały ścieżkę bosych stóp, będącą od tej chwili kolejną atrakcją ich przedszkolnego ogródka. ALE BYŁA ZABAWA!

Image Kiedy już wszystko było gotowe, ściągnęły buty, zdjęły skarpety i bosymi nóżkami przeszły ścieżką doznając co chwila niesamowitych wrażeń. Nie ma się co dziwić, ich delikatne, dziecięce stópki wystawione zostały na nie lada próbę: sosnowe igły, szyszki, piasek, korek, kamienie, liście, wierzbowe ścinki, trociny i coś tam jeszcze. Przechodząc po kolejno zmieniającym się podłożu ostrożnie stawiały kroki układając w myślach dotykową mapę.

Ten oryginalny sposób poznawania świata oglądamy dzięki fotografiom Ani Komorowskiej, która zaprosiła mnie do wspólnej realizacji tego projektu.