wierzba i wiklina
witaj arrow plantacja arrow Sadzenie
Sadzenie

Potrzebna ilość sadzonek
1 hektar 33.000 szt.
20 arów 6.600 szt.
10 arów 3.300 szt.

Kiedy sadzić?
wiosną - marzec, kwiecień, początek maja
jesienią w listopadzie, przechowana w ziemi sadzonka, na wiosnę wygląda tak . Sadzenie jesienne przeprowadzamy na gruntach trudnodostępnych, gdzie wiosną długo topnieje śnieg, stoi woda.

Ziemia przeznaczona do nasadzania plantacji ma być przygotowana podobnie jak pod typowe uprawy rolne, np. zboża. Nie wolno sadzić wierzby  z sadzonki krótkiej - bezpośrednio w trawę, ponieważ nieukorzeniony zrzez / sztobr zostanie przerośnięty przez wzrastające chwasty i trawy.

 

Jak przygotować nieużytki?
Wykosić, wygrabić i wynieść śmieci. Poczekać aż zazieleni się świeża trawa i wówczas głęboka orka i zbronowanie. Szczątki roślin należy uprzątnąć. Przed sadzeniem ziemia nie może być zbita w grudy, ma być sypka, po to by łatwo można było wsadzić sadzonkę na pożądaną głębokość 20 cm

Jak sadzić?
W mateczniku przeznaczonym do produkcji sadzonek 50 cm pomiędzy sadzonkami w rzędzie i 60 cm pomiędzy rzędami, na dużej plantacji przeznaczonej do zbioru maszynowego rozstaw rzędów należy dostosować do urządzeń ścinających. Sadzonkę wsuwamy do ziemi oczkami w górę, tak by wystawała ponad powierzchnię gruntu 2 do 3 cm. Na dużych plantacjach planujemy drogi dojazdowe i ciągi technologiczne dla maszyn rolniczych.