wierzba i wiklina
witaj arrow plantacja arrow Ścinanie i produkcja sadzonek
Ścinanie i produkcja sadzonek

Nasadzona na wiosnę wierzba energetyczna ma w październiku wysokie na 1,5 do 2,5 m pędy, które zrzucają liście. Ścinanie rozpoczynamy gdy pędy pozbawione są liści w okresie listopad - marzec.

Duże plantacje ścinamy:
kosiarką do wierzby - wówczas długie pędy wiążemy sznurem w snopy,
kombajnem do wierzby - uzyskujemy zrębkę wierzbową o 50% stopniu wilgotności.

 

Jeżeli plantacja to matecznik przeznaczony do produkcji sadzonek, możemy ścinać go ręcznie stosując różnej wielkości sekatory, pilarki motorowe lub ręczne wykaszarki. Uwaga! Niezależnie od metody zbioru, wierzbę energetyczną ścinamy zawsze równo lub tuż nad ziemią tak by nie dopuścić do powstania nad powierzchnią gruntu zdrewniałej karpy/pnia.

Jednoroczne pędy muszą być ścięte by plantacja się zagęściła. Uzyskujemy większy przyrost masy drzewnej z tej samej powierzchni plantacji. W kolejnym okresie wegetacyjnym z każdej karpy czyli korzenia plantacja wypuści 5 do 10 pędów. Osiągną długość 2,5 do 3 metrów.

Drugim powodem dla którego ścinamy pędy jednoroczne to produkcja sadzonek potrzebnych do nasadzenia kolejnej plantacji. Selekcjonujemy pędy, tniemy na 22 cm nowe sadzonki i wiążemy w wiązki po 100 szt. Urządzenie do cięcia własnej konstrukcji tutaj.

Przyrost ilości sadzonek od założenia plantacji.

Z jednego zrzezu długości 22 cm wyrastają w pierwszym roku dwa do pięciu pędów. 10 tys. szt sadzonek obsadzone jest na 30 arach:
- po pierwszym roku będziesz mógł wyprodukować 100 tys. szt sadzonek, które wystarczą na obsadzenie 3 hektarów,
- po upływie kolejnego roku okrągły 1 milion sadzonek, które zmieszczą się na 30 hektarach.