wierzba i wiklina
witaj arrow wydarzenia arrow Targowisko Rzemiosła
Targowisko Rzemiosła

W imieniu Stowarzyszenia Wsi Targowisko ogłaszam w niedzielę

25 sierpnia 2013 TARGOWISKO RZEMIOSŁA

Imagemiejsce targu
boisko przy ulicy Ostrej, Targowisko, gmina Kłaj, powiat wielicki - 25 km na wschód od centrum Krakowa

dojazd
- bezpłatną autostradą A4 z Krakowa na Rzeszów - wyjazd Szarów,
- pociagiem osobowym do stacji Kłaj znajdującej się na szlaku kolejowym: Kraków - Bochnia - Tarnów - Rzeszów - Przemyśl- Lwów, czas podróży ze stacji Kraków Główny ok. 40 minut, pieszo z Kłaja do Targowiska ok. 30 minut,
- ponadto komunikacja BUS z Krakowa, Wieliczki, Niepołomic, Bochni i Brzeska,
- rowerem podczas niedzielnej wyprawy 15 minut od Puszczy Niepołomickiej,
- pieszo zewsząd

historia miejsca
Targowisko - wieś położona na głównym trakcie drogowym z zachodu na Ruś, notowanym już w X w. Z terenów dzisiejszej Ukrainy pędzono nim wołu, używane do prac polowych w Polsce, Niemczech i Niderlandach.

Szlak ze Śląska przez Kraków - Wieliczkę - Targowisko - Chełm - Bochnię i dalej na wschód nazwany w Kodeksie Dyplomatycznym Małopolski z 1420 roku "wielką drogą publiczną" - przetrwał do dziś. Obecnie Targowisko dosłownie wciśnięte jest pomiędzy dwie transeuropejskie trasy: E22 i świeżo wybudowaną autostradę A4.

W XII w jedynymi osadami targowymi w tym rejonie były: Kraków, Wieliczka i Chełm. W rzeczywistości targ opodal grodziska na Chełmie, odbywał się po drugiej stronie rzeki Raby, gdzie wokół miejsca targowego powstawała osada. Karczma żywiła kupców, obsługiwała konie, dawała schronienie w izbach i szopach, zabezpieczała towary. Miejscowa ludnośc spełniała role służebne, nieodzowni byli kowale, kołodzieje i wiele innych dziś zanikających zawodów.

Targ odbywa się w 850-lecie pierwszej utwierdzonej na piśmie wzmianki o tym wydarzeniu.

myśl przewodnia i sposób organizacji targów
Pospolite ruszenie to jasne określenie sposobu w jakim obecny targ jest organizowany. Nie ma sponsorów - podobnie jak nie było ich gdy handel odbywał się w tym miejscu z powodów wymuszonych przez naturalny proces - przepływ.

zajeżdżajcie
kowale, siodlarze, rymarze, kołodzieje, kaletnicy, bednarze, smolarze, sitarze, garncarze, konwisarze, ludwisarze, wikliniarze, zdunowie, gołębiarze...
a także wszyscy, którym bliskie jest wytwarzanie zdrowej żywności, ziołolecznictwo, budowanie ekologicznych domostw, wytwarzanie przedmiotów użytkowych. Mieszkańcy Targowiska czekają na Was. Razem tworzymy świadomą społeczność.

program ramowy targu
godz. 11
rozpoczęcie gongiem, powitanie,

To co wydarzy się w tym czasie będzie Twoim udziałem we wspólnym świętowaniu.
W godzinach popołudniowych przewidziane jest spakowanie kostek soli z dwóch okolicznych kopalni: bocheńskiej i wielickiej. Sól załadowana na łódź, wyruszy Solnym Szlakiem, Rabą i dalej Wisłą do Gdańska. Więcej w powiązanym wydarzeniu SOLNA DROGA.

godz. 18
oficjalne zakończenie
godz. 21
"Wesele krakowskie" projekcja filmu w kinie letnim pod gwiazdami

kontakt do organizatorów

Anna Wójtowicz, Stowarzyszenie Wsi Targowisko
+48 605 212 165

Jacek Gądek
+48 505 146 585
jacek.gadek@eastwind.pl

strona wydarzenia na facebooku

Proszę o rozesłanie wici z powyższą informacją do ludzi wolnej woli.
Do Zobaczenia na Targowisku Rzemiosła