wierzba i wiklina
witaj arrow wydarzenia arrow Solna Droga
Solna Droga

to jednocześnie Szlak WIERZBY I WIKLINY

Spływ Wisłą do Gdańska, od 26 sierpnia 2013 roku

ImageBezpośrednim zapalnikiem realizacji mojego marzenia o spłynięciu Wisłą do Gdańska stało się Targowisko Rzemiosła – targ na którym 850 lat temu sól była środkiem płatniczym a do dziś jest skarbem tej ziemi. Wydobywana w kopalniach: bocheńskiej i wielickiej, transportowana drogą wodną w świat dała początek drodze solnej. Królewska Mennica Brytyjska w 2009 roku wypuściła dla Republiki Malawi serię ośmiu srebrnych monet zatytułowaną "The Salt Routes"- Szlaki Solne. Jedna z monet przedstawia szlak biegnący przez Polskę z Bochni poprzez Uście Solne do Gdańska i drogą morską do Londynu.

26 sierpnia 2013 roku kostki soli z kopalni bocheńskiej i wielickiej zostaną załadowane na łódź i podczas kilkutygodniowego spływu Solną Drogą, trafią Wisłą do Gdańska, a następnie drogą morską do Londynu.

Pomysł odtworzenia drogi solnej ma na celu zwrócenie uwagi społeczności Polski na unikalny, naturalny charakter szlaków wodnych. Wisła tworzy swoim nurtem co najmniej dwa: szlak solny oraz wierzby i wikliny.

Wydarzenie ma charakter całkowicie otwarty. Do projektu zapraszam osoby / społeczności, którym bliskie są te zjawiska. Będę wdzięczny za wszelkie wsparcie: towarzystwo na wodzie, skromny nocleg, kubek gorącej kawy, możliwość doładowania telefonu, ciepłe słowo, niesamowite i proste zasłyszane po drodze historie, przechwycenie pozytywnej energii.

strona wydarzenia na facebooku WIERZBA POLSKA