wierzba i wiklina
witaj arrow ogrodzenia żywe arrow Zielona ściana
Zielona ściana

ImageJak w kilka tygodni mieć w ogrodzie żywą, zieloną ścianę? Ze starego ogrodzenia pozostaw podmurówkę i słupki. Pamiętasz drewniane drabinki z sali gimnastycznej? Takie ramki zamontuj wg sposobu, który opisałem tutaj.

ImageW przygotowaną konstrukcję wplataj żywe pędy wierzbowe. Do wykopanego wcześniej rowku wprowadzaj końce pędów zasypując je ziemią. Każdy jeden pęd wierzbowy przeplataj bardzo starannie, tak by nie uszkodzić łyka - w razie potrzeby wymień pęd na nowy, nieuszkodzony. Na koniec pracy podlej wszystko obficie wodą. W pierwszym sezonie wegetacyjnym zieloną ścianę podlewaj po każdym upalnym dniu w którym nie spadła kropla deszczu.

ImageWierzbowe pędy możesz wplatać w typowe metalowe przęsło. W takim przypadku cała sztuka polega na delikatnym przepleceniu pędów pomiędzy prętami, zasypaniu rowka i oczywiście podlewaniu. Za kilka lat wierzba całkowicie zasłoni metal. Gdyby część pędów się nie przyjęła - nie martw się - jest ich dużo obok siebie - wytrzymały najsilniejsze a i tak jest w porządku.
Powodzenia